
Godine 1941. dolazi u Jugoslaviju kao jedini strani dopisnik. Prisustvuje bombardovanju Beograda 6. aprila, a nakon toga tragediji gradjana. Između 10. aprila i 9. maja 1941. Malaparte je napisao 12 članaka. Na Malaparteovim snimcima situacije su često okrutne, nema retorike i trijumfalizma, samo jadni ljudi koji se dostojanstveno suočavaju sa teškim ratnim nesrećama.
Nakon Nemačke okupacije, Malaparte se preselio u Hrvatsku gde je prisustvovao stvaranju NDH. O ovom periodu svedoči knjiga Kaputt (objavljena 1944.g.), a nekako je najviše citiran deo o Anti Paveliću i čorbi koju mu je ponudio, skuvanu od ljudskih očiju, poklona svojih vernih saboraca ustaša.

Kaputt je autobiografska knjiga, autor govori o ratu, kako ga je on video. Pored ovog dela poznata su, i : Koža 1949., Sodoma i Gomora 1931., Volga se radja u Evropi 1943., Prokleti Toskanci 1956. Malaparte je bio i režiser filma "Zabranjeni Hristos"(fotografija desno), koji je nagradjen na, te godine osnovanom, festivalu u Berlinu 1951. g.
Malapartea su mnogi smatrali snobom, koji je živeo iznad svojih sposobnosti i obrazovanja, razapet izmedju političkih stavova i udvorištva. "I fašisti i antifašisti su me mrzeli. Pa šta onda? Mnogo je značajno što za mene pokazuju veliki interes kako jedni tako i drugi", rekao je Malaparte 1948.
Prošle godine, italijanski istoričar Mario Kanali objavio je esej, Kurcio Malaparte i američka obaveštajna sluzba, u kojem dokazuje da je isti bio američki špijun. Na osnovu svog istraživanja, koje se zasnivalo na proučavanju arhiva obaveštajne službe u Vašingtonu, Kanali je objavio podatke o Malaparteovoj špijunskoj delatnosti i pre 1943. Persi Viner, šef obaveštajne službe u to vreme, govori ovako: "Malaparteov antifašizam je siguran, o čemu bih se mogao zakleti. Njegova informativna aktivnost za američku vlast dešav

____________


Fotografije koje je Malaparte načinio prilikom boravka u Beogradu
_________
Wikipedia, Kurcio Malaparte
Članak o Malaparteu u "Politici"